VILDFÅNGADE MALAWICIKLIDER TANGANYIKACIKLIDER SALTVATTENSFISK KORALLER DISCUS ZEOVIT NLS AKVASTABIL SICCE

2014-04-11

Malawiciklider

 

 

Aulonocara rödrubin  start färg 

Aulonocara maulana

Aulonocara haensbeanchi färgade

Aulonocara firefish

Aulonocara marleri

Aulonocara cobwe

Copadichromis geertsi 10-12cm  195kr st special

Cynotilapia afra redtop jalo

L. hongi red

Cyrtocara moori 12cm F1

Cyrtocara moori 12-15cm  VF

Protomelas vigratus 

Protomelas taeniolatus namalenje

Protomelas ornatus  Marleri VF

Lethrinopas red cap VF och Odlade

Labeotropheus fuellborni maingano  OB/MC F1  10cm

labeotropheus fuelleborni katale  10-12cm   MC/OB

labeotropheus fuelleborni katale  10-12cm

Ps. elongatus flavus VF

Placidochromis phenochilus Mdoka 10cm

Metriaclima zebra Marleri F1

Metriaclima zebra slim OB/MC Blueberry

Metriclima mbenji OB Laif Demason odlade

Protomelas annectens 12 cm fina

Otopharynx decorus chidunga F1

 

Tanganyikaciklider

Tropheus ikoola

Tropheus moori "white limespot" , Kapamba

Tropheus muzimu green

Xenotilapia papillio Kanoni

Xenitilapia nigrolabiata red princess

Callochromis pleurospilus Kigoma 

Cyathopharynx furcifer Kigoma

Cyathopharynx furcifer Kabogo 

Cyathopharynx furcifer Ruziba

Cyprichr. leptosoma speckleback Moba  

Callochromis  macrops red tanzania

Callochromis pluerospilus kigoma

Callochromis melanostigma

 

 

 

2014-03-03

Saltvatten

Amphiron clarki (clown)
Amphiron nigriceps (clown)
Nemaeleotris helfrichi
Salarias fasciatus
Synchiropus picturatus (prickig mandarin)
Escensius melarchus
Stonogobiops xanthorinica
Amblygobius rainfordi
Coris formosa (röd korallgylta)
Valencienna puellaris
Valencienna sexguttata
Zebrasoma desjardini (röda havet)
Acanthurus lineatus
Acanthurus leucosternon XL
Acanthurus olivaceus
Acanthurus sohal
Acanthurus achilles
Ctenocheatus strigosus
Centropyge loriculus
Centropyge eibli L
Centropyge flavissimus
Centropyge fisheri
Centropyge multicolor
Pomacanthus imperator, utfärgad
Pomacanthus annularis, utfärgad
Apolemichtys trimaculatus XL
Apolemichtys xanthurus
Apolemichtys xantopunctatus S (Goldflake)
Apolemichtys xantopunctatus M (Goldflake)
Stjärnmuräna
Filfisk

Parachellinus filamenthosus

 

Sjöborre, tuxedo
Diadema sp (sjöborre)
Clownanemon radianthus XL
Clownanemon stoic. XL
Sjöstjärna, röd
Fromia sjöstjärna
Alpheus bellus, pistol-/gobyräka)
Stenopus hispidus
Thor amboinensis (sexy shrimp)

Sandsjöstjärna

 

2014-02-01

Malawi

Aulonocara "eureka"
Aulonocara maulana
Cynotilapia afra "jalo reef"
Cynotilapia afra "Cobue"
Protomelas taeniolatus "Namalenji"

 Tanganyika

Altolamprologus compressiceps
Xenotilapia pappilio "Kanoni" (Fantastiska)
Xenotilapia "Red princess"
Lamprologus lelupi
Cyathopharynx foai "Kipili"

 Malawi

VF Aulonocara maylandi
VF Protomelas taeniolatus "Namalenje"
VF Labeotropheus fulleborni "Eccles reef"

2014-01-28

Saltvatten

Florida ricordea

Zoanthus (jättefina)

Äkta levande sten

2014-01-15

Saltvatten

Pomacanthus xanthometopon
Apolemicthys trimaculatus
Genicanthus lamarck
Holacanthus tricolor
Centropyge acanthops
Centropyge bispinosus
Centropyge aurantia
Centropyge flavissima
Centropyge nox
Chaetodon auriga
Amphiprion perideraion
Oxymonacanthus longirostris
Acanthurus triostegus
Acanthurus leucosternon
Paracanthurus hepatus
Zebrasoma flavescens
Macropharyngodon bipartitus
Paracheilinus mccoskeri
Diodon holocanthus
Omobranchus anolius
Blenniella chrysospilos
Valenciennea strigata
Valenciennea sexguttata
Stonogobiops xanthorhinica
Gobiodon quinquestriatus
Amblygobius phalaena
Assessor macneilli
Assessor flavissimus
Pseudochromis fridmani
Serranocirrhitus latus
Serranus tortugarum
Serrranus baldwini
Bothus pantherinus (flundra)
Hypoplectrus gemma
Diancistrus fuscus (levandefödare)
 
Pachyclavularia spp.
 
Lophogorgia nodulifera
Pterogorgia anceps
 
Alpheus randalli
Dolabella auricula
Elysia crispata
Trochus histrio
Cerithium spp.
Neritina spp.
Nassarius vibex
Clibanarius tricolor
Paguristes cadenati
 
Caulerpa sp.
Botryocladia spp.
Halymonia spp
Penicillus capitatus
Fromia elegans

 

2014-01-10

Malawi
Copadichromis mloto red tip Makonde VF
Lehrinops red cap Itungi VF
Mustacembellus shranus VF (10cm)
Protomelas ornatus VF
Labeotropheus fulleborni Katalae  mc/ob
Metriclima zebra slim Mbambabay mc/ob
Aulonocara maulana
Cyrtocara moori
Otopharynx lithobates black orange dorsal
Exochromis annagenus
Protomelas annectens
Taenioletrinops furcicauda
Mastacembulus sp
Psueudotropheus zebra big blotch masinje
Psueudotropheus salosi
 
Tanganyika
Telamtochromis sp zaire
Xenotilapia pappillio Kanoni
 
Saltvatten
Amphiron polymnus
Gobiodon okinawae
Synchiropus punctatus
Stonongobiops yasha
Salarias fasciatus
Ctenoncheatus strigosus Sri lanka M
Ctenoncheatus strigosus Sri lanka L
Centropyge eibli
Centropyge bicolor
Eux xantometaphon Utfärgad
Anthias squampinnis
Anthias dispar
Pterois volitans
Turbo sp
Diadema sp
Clavularia
Sarcophyton sp
Favites sp
Tubastrea sp svart
Euphyllia sp
Echinopora sp
Acropora sp (havsodlad)
Montipora sp (havsodlad)
Hydnopora sp
Porites sp

 

2013-12-05

Saltvatten

Okinawe goby
P. hexataenia
C. striatus
C. strigosus
Centropyge loriculus
E. Xantometapon (Blue face)
Banggai kardinaler
Filfisk
Nemaeleotris magnifica
Amblyeleotris rainfordi
Amblyeleotris hectori
Hornkoffert
 
Stenopus hispidus
Turbo
 
Bubble tip rosa
Bubble tip lila
Clown anemon rödfotad
 
Odlad levande sten
 
Havsodlad Acropora
Havsodlad Euphyllia
Havsodlad Turbinaria
Havsodlad Seriatopora
Havsodlad Echinopora
Havsodlad Montipora

 

2013-10-18

Saltvatten

Lobophyllia sp
Favia sp
Calustrea
Calustrea
Plerogyra
Nemenzophyllia
Australomussa grön
Australomussa rödbrun
Lobophyllia förgrenad
Cynarina dubbel
Cynarina grön
Tracyphyllia
Echinophyllia grön (ögon)
Lobophyllia grön L
Tubinara
Tubastrea orange
Tubastrea gul
Fungia lila
Oxypora röd
Echinophyllia lila (ögon)
Symphyllia
Echinophyllia brunröd
Antelia
Scolymia sp
Scolymia sp
Euphyllia "frogspawn"
Blastomussa wellsi
Blastomussa merletti
Acanthastrea sp
Wellsophyllia
Heliofungia
Goniopora

Sarcophyton sp havsodlad

 

Bubble tip rosa
Bubble tip lila/grön
Lobophyllia sp
Favia sp
Calustrea
Calustrea
Plerogyra
Nemenzophyllia
Australomussa grön
Australomussa rödbrun
Lobophyllia förgrenad
Cynarina dubbel
Cynarina grön
Tracyphyllia
Echinophyllia grön (ögon)
Lobophyllia grön L
Tubinara
Tubastrea orange
Tubastrea gul
Fungia lila
Oxypora röd
Echinophyllia lila (ögon)
Symphyllia
Echinophyllia brunröd
Antelia
Scolymia sp
Scolymia sp
Euphyllia "frogspawn"
Blastomussa wellsi
Blastomussa merletti
Acanthastrea sp
Wellsophyllia
Heliofungia
Goniopora
Sarcophyton sp havsodlad
Bubble tip rosa
Bubble tip lila/grön
Skivanemon grön spec
Clownanemon vit m blå toppar L
Sabella, rörmask
Gibiodon okinawae
Nemaeleotris decora
Clownanemon vit m blå toppar L
Sabella, rörmask
Gibiodon okinawae
Nemaeleotris decora

2013-10-01

Saltvatten

Amphiron ocellaris (odlad)
Gobiosoma oceanops
Holacanthus tricolor
Holacanthus ciliaris S (har börjat färga)
Pomacanthurus paru
Centropyge flavissimus
Centopyge multicolor
Zebrasoma flavescens
Gramma loreto
Diodon holocanthus (igelkottsfisk)
 
Clown anemon L
Clown anemon (gulfotad)
 
Pepparmintsräka
Mithrax krabba
Blåbenad eremit
Nassarius sp (sandgrävande)
Astrea snäcka
Nerite snäcka
 
Sarcophyton M
Lila gorgonia (USA)
Ricordea florida (grön)
Ricordea florida (blå)
Ricordea florida (orange)
Lobophyllia sp röd
Galaxea sp L 
Tubinara sp
Montipora danae (blå med röda polyper) havsodlad
Favites sp
Fungia sp (neon grön)
Goniopora (grön boll)
Wellsophyllia sp multicolour
Skivanemon (grön hårig)
Favia sp

 

2013-09-26

Malawi

Aulonocara chilumba VF

Protomelas sp black belly VF

L. trewavase black top higga reef VF

Copadichromis firecrest

L. tewavase redtop superorange (Leif Demaison)

Labidochromis chisumulue

Labidochromis Freibergi

Melanochromis auratus

Otopharynx lithobates black-orange dorsal

Dimidochromis compressiceps

Tanganyika

Synodontis petricola

Spathodus erythrodon red line Kigoma VF

Synodontis multipunctatus

Tanganyika killis

Neolamprologus lelupi

 

2013-09-25

Saltvatten

Gobiodon okinawae
Pterosynchiropus picturatus (Mandarin)
Valenciennea strigata
Salarias fasciatus
Pomacanthus xanthometopon (s)
Paracanthurus hepatus (M)
Chelmon rostratus
Oxycirrhites typus (korallväktare)
Siganus (Lo) vulpinus

Lactoria cornuta XS)

Acanthurus cronixis

 
Thor amboinensis (sexy shrimp)
Sabella (rörmask)
Kaurisnäcka
Turbo snäckor
 
Clavularia (grön)
Goniopora (lila)
Alveopora (förgrenad)
Nemenzophyllia (rävkorall)
Trachyphyllia (röd)
Tubastrea (svart)
Acropora sp (havsodlad)
Euphyllia ancora (hammer havsodlad)
Euphyllia paradivisa (havsodlad)
Euphyllia paraancora (havsodlad)
Hydnopora exesa (havsodlad)
Montipora danae (havsodlad)
 
Konstgjord levande sten (fantastiskt fin)

 

2013-09-19

Saltvatten

Amphiron ocellaris (svart/vit) odlad

Scooter blenny

Naso elegans

Naso lopezi

Chelmon rostratus

Chrysiptera parasema

 

Turbo snäckor 

 

Rosa bubbelanemoner

 

Calustrea sp.

Catalaphyllia

Fungia sp. (flera olika färger)

Symphyllia (flerfärgad)

Cynarina (röda och flerfärgade)

Blastomussa wellsi (flera storlekar och färgvarianter)

Rävkorall

Dendronephthya (flera olika färger)

Trachyphyllia sp

Echinophyllia

Plerogyra

Physogyra (grön)

Tubastrea sp (orange)

Tubastrea sp (gul)

Tubastrea sp (svart)

Achantastrea sp

Röda skivor

Gröna skivor

Gröna håriga skivor

Euphyllia cristata

Euphyllia glabrescens

Euphyllia paradivisa

Euphyllia yaeyamaensis

Welsophyllia (tvåfärgad)

Lemnalia (lila)

Sinularia (vit)

Antelia (rörpolyp)

 

2013-09-11

Saltvatten

Apolemichtys trimaculatus

Centropyge bicolor

Centropyge eibli

Genichantus lemark

Pomachantus annularis

Pomacchantus imperator juvenile

Pygoplites diachantus

Chaetodon auriga

Siganus (Lo) vulpinus

Ctenochaetus tominiensis

Acanthurus leucosternon

Acanthurus lineatus

Zebrasoma veliferum (små)

Anthias dispar

Hoplolatilus purpureus

Synchiropus splendidus (vanlig mandarin)

Synchiropus picturatus

Halichoeres chrysusurus

Calloplesiops altivelis

Gobiodon okinawae

Labroides dimidiatus (putsarfisk)

Valencienna strigata

Valencienna sexguttata

Salarias fasciatus

Chelmon rostratus

Canthigaster valentini

Filfisk

 

Bubbelanemon rosa

Röd sjöstjärna

Blå sjöstjärna

Sjöborre röd 

Eremit

Nasarius (sandsnäcka)

 

2013-09-10

Odlad Malawi

Firefish

Otopharynx lithobates "black orange dorsal"

Astatatilapia calliptera

 

VF Malawi

Labeotropheus trewavase "Red stripe Manda"

 

Odlad Tanganyika

Neolamprologus kungweensis

Neolamprologus sexfasciatus

Lamprologus caudupunctatus

Altolamprologus sumbu shell

Lepidolamprologus kendalli

 

VF Tanganyika

Eretomdus marksmithi orange Kigoma

 

2013-08-28

Tanganyika

Callochromis melanostigma

Enantiopus kilesa

Neolamprologus marenguenses

Snäckskal

Julidochromis dickfeldi

Lamprologus lelupi

Frontosa "seven-stripe" F1  7-8cm ENDAST 95:-

Tropheus moori "Red rainbow - Kambwimba" F1 4-5cm

 

Malawi

Sciaenochromis Fryeri  (blå killar dvs ej iceberg eller ghost)

Copadichromis elongate "Luvala"

Fossochromis rostratus

Dimidochromis strigatus

Nimbochromis polystigma

Pseudotropheus demasoni

Pseudotropheus salousi

Pseudotropheus Zebra red top "Pulu" VF

Pseudotropheus Zebra red top "Pulu"  F1

Placidochromis electra

Pseudotropheus zebra "big blotch - Masinje"  HUR SNYGGA SOM HELST!!!

Pseudotropheus acei "Ngara"

Labeotropheus trewawase "okkre"

Labidochromis hongi

 

2013-08-21

Saltvatten

Scooterblennid

Hexataenia (sixline wrasse)

Nemaeleotris magnifica

Hepatus (Doris)

Salarias fasciatus

Valencia sexguttata

Valencia strigatus

Korallgobies

Naso literatus

Naso elegans

Achanturus brienni

Centropyge eibli

Centropyge bicolour

Anthias squampinnis

Banggai kardinaler

 

Turbosnäckor (i massor)

Eremiter calcinus(röda ben)

Blå sjöstjärnor

 

Koraller

Havsodlade Euphyllior

Fungia

Wellsophyllia (tvåfärgad och grön)

En underbar röd blastomussa 

_______________________________ 

 

2013-08-14

Saltvatten

Koraller

Symphyllia

Plerogyra (bubbelkorall)

Physogyra (pärlkorall)

Trachyphyllia

Lobophyllia

Dendronephthya

Wellsophyllia

Calustrea

Sarcophyton

Tubastrea

Blastomussa

Cynarina

Rävkorall

Oxypora

Euphyllia

Goniopora

Alveopora

Achantaphyllia

Favites

Favia

Parazoanthus gracilis

Australomussa

___________________________

 

2013-06-14

Saltvatten

 

Putsarräkor

 

Centropyge bispinosus

Centropyge loriculus

Korallväktare

Salarias

Ps. Hexataenia 

Gramma Loreto

___________________________

 

2013-05-30 

 

Malawiciklider

Cyrtocara moori "delfinciklid"

Firefish

Ps. acei "mary gold"

Aristochromis qristyi

Champsochromis caeruleus

Aulonocara chinuni

 

Tanganyikaciklider

Lamprologus multifaciatus

Lamprologus caudopunctatus

Ophtalmotilapia ventralis "Kachese"

Telmatochromis spec zaire

______________________

Tanganyikaciklider

Altolamprologus faciatus

Altolamprologus calvus "Black Kongo"

Eretmodus cyanostictus

Tanganicodus irsacae "mabilibili"

Tropheus kiriza "gold" 

 

___________________________________________

2013-04-19

 

Malawiciklider

Aulonocara marleri yellow

Aulonocara  chilumba

Aulonocara röd rubin

Aulonocara Firefish

Melanochromis

Metriaclima estherae  SUPER RÖDA HONOR MED BLÅ HANAR

Metriaclima sp. zebra maisoni reef

Melanochromis cyaneorhabdos "maingano"

Labeotropheus trewavasae röd MC/OB

 

 

Tanganyikaciklider


Altolamprologus compressiceps goldhead Muzi VF


Tropheus kiriza GOLD  5-6 cm


______________________________________________________

 

2013-03-28

 

Malawiciklider

 

Aristochromis christyi

Aulonocara firefish

Aulonocara marleri "Marleri"

Melanochromis auratus

Protomelas taeniolatus "fire blue"

Ps. demasoni

Ps. elongatus "Chewere"

Ps. elongatus micrasilior

L. fuelleborni "katale" Mc/OB/O

 

Tanganyikaciklider

Enantiopus kilesa

Neolamprologus fasciatus

 

 

 

____________________________________________________

2013-03-22

 

Malawiciklider

Copadichromis mloto "nsissi" Odlade 5-7cm

Aulonocara Jacobfeibergi  "Super snygga"  6-7 cm

Aulonocara kandeense

Aulonocara  haensbeanchi

Aulonocara Iwanda

Aulonocara chinouni

Ps. red top ndumbi

Placidochromis sp "phenochilus tanzania"

 

Tanganyika

Julidochomis regani "Kipili"

Julidochromis transcriptus

Microdontochromis rotundiventralis

 

_______________________________________________

2013-03-08

 

Riftlake ciklider

Tanganyikakrabbor

Microdontochromis rotundiventralis 7cm  

Aulonocara lwanda

Aulonocara haensbaenchi

Aulonocara chinouni

Aulonocara kandeense

Placidochromis sp. "phenochilus Tanzania"

Julidochromis regani  "kipili"

Julidochromis transcriptus

firefish

___________________________________________

 

2013-02-13

Malawiciklider


Aulonocara maleri "Maleri" VF

Labeotropheus trewavasae redtop "Zimbawe" VF

Labidochromis Caeruleus golden "lions Cove" VF

Metriaclima zebra "Maleri"  MC/OB VF

Metriaclima zebra "Chisumulu" VF

Mustacembellus shranus VF

Placidochromis milomo "Maleri" VF

Protomelas sp. hertae "Maleri" VF

Protomelas sp. mbenji thicklips  VF

Pseudotropheus elongatus "Ruarwe" VF

Metriaclima sp. msobo "Magunga" F1

Petrochromis Red Bulu F1 10-12cm börjat färga

______________________________________

2013-01-04

Saltvatten

Achanturus lineatus 4-6cm

Chromis viridis

Zebrasoma flavescens 4-6cm

Zebrasomas scopas 7-9cm

Chelmon rostratus

Centropyge bispinosus

Dascyllus aruanus

Halichoeres chrysus

Gramma loretto

Nemateleotris magnifica

Salarias fasciatus

Valencienna puellaris

Valencienna sexgutata

Valencienna strigata

Gobiosoma oceanops

 

Trizopagurus striatus

Eremiter

Stenopus Hispidus

Diadema

Mespilla globulus

Trpneustes gratilla

Mitrax krabbor

Anemoner

 

Duncanopsammia axifuga (cites FR 12-068-20314)

Porites cylindricus (cites FR 11-068-12847)

 

2012-12-20

Saltvatten

Liopropoma carmabi

Amphiron ocellaris (Nemo- odlad)

Amphiron polymnus

Chromis analis

Amblyeleotris guttata

Amblyeleotris wheeleri

Amblygobius rainfordi

Gobiodon okinawe (gul korallgoby)

Pterosynchiropus splendidus (mandarin)

Pterosynchiropus picturatus (prickig mandarin)

Pterapogon kauderni (banggai)

Parachanturus hepatus (Doris)

Chelmon rostratus

Pseudanthias squamipinnis

Pseudanthias dispar

Cirrihlabrus cyanopleura

Siganus vulpinus (lo vulpinus)

Pseudocheilinus hexataenia (sixliner)

Pomacanthus semicirculatus (juvenile)

Pomacentrus auriventris

 

Sjöstjärnor

Sandsjöstjärnor

Turbosnäckor

 

Sarcophyton

Skivanemoner

Clavularia

Lemnalia

Sinularia 

  

2012-12-04

 

Julidochromis marleri

Lamprologus brevis - Snäcklekare

Lamprologus brichardi "Prinsessan av Burundi"

Labidochromis textilis

Ps. lobardoi dwarf

malawikrabba VF

Potamotrygon scobina  "raspy river stingray "

___________________

2012-11-23

 

Malawiciklider

 

Aulonocara röd rubin

Aulonocara mamelela

Aulonocara ngara red

Copadichromis virginalis "fire crest" 5-7cm 695kr st

Copadichromis virginalis Gold "liuli" 10cm 435kr st

Dimidichromis strigatus

Exochromis anagenys

Labidochromis chisumulu Mbvec

Metriaclima zebra lions cove

Melanochromis johanni Gome

Placidochromis milomo red Marleri VC10

 

Tanganyikaciklider

Cyprichromis microlepidotus "Kiriza"

 

Julidochromis ornatus yellow

 

Eretmodus cyanostictus "zambia" blue F1

 

___________________________________________

2012-10-11

 


Malawiciklider


Aulonocara röd rubin Utfärgade

Aulonocara stuartgranti marleri " marleri" Färg
Aulonocara Baenchi 10cm Utfärgade

Fossochromis rostratus

Labeotropheus trewavasae "chilumba okkre"

Labidochromis sp. hongi  Stora röda

Metriaclima sp. zebra chilumba "maisoni reef"

Placidochromis phenochilus "Mdoka" Whitelip

 

Tanganyikaciklider

Altolamprologus compressiceps "Chaitika"

Altolamprologus calvus "black zaire"

Neolamprologus leleupi

Neolamprologus multifasciatus

Neolamprologus stappersi

Petrochromis macrognathus "zambia"

Petrochromis famula "Sangala"

_______________________________________

 

2012-09-29

Tanganyikaciklider

Petrochromis Sp. red bulu

Nigripinnis blue neon

Tropheus moorii Kasakalawe

 

Malawiciklider

Aulonocara hansbaenchi 8cm superfina

 

________________________________

2012-09-19

 

Malawiciklider

Aulonocara redflush Namitumbu VF

Melanochromis auratus Chidunga VF

Melanochromis johanni Gome VF

Metriaclima aurora Namitumbu VF

mastacembelus shiranui VF

Protomelas taeniolatus Namalenje VF

Protomelas virgatus Mbenje VF

Sciaenochromis fryeri Mbenje VF

______________________________

2012-08-08

 

Malawiciklider

Protomelas taeniolatus "boadzulu"

Ps. elongatus "chewere"

Ps. elongatus "micrasailor"

Tropheops sp. "Macrophtalmus Chitimba"

Labeotropheus trewavasae "okkre"

Labidochromis sp. hongi "red"

Aulonocara OB

Aulonocara röd rubin

 

Tanganyikaciklider

Julidochromis ornatus "yellow"

Callochromis melanostigma

Neolamprologus mustax

tanganyika snäckskal

 

 

2012-08-03

 

Malawiciklider

Pseudotropheus msobo deep magunga red VF

Protomelas ornatus "lundo island" VF

Metriaclima fainzilberi goldbreast OB honor VF

Copadichromis mloto red top "Makonde" VF

 

Tanganyikaciklider

 

Altolamprologus Calvus black VF
Tropheus duboisi "maswa" VF

Tropheus moori "musanga" VF

Tropheus brichardi "katonga" VF

 

________________________________

2012-07-02

 

Aulonocara usisya "lundo island" VF
Aulonocara blue neon Undu reef VF
Copadichromis sp. azureus dark VF
Metriaclima callainos white ob VF
Mylochromis sp mchuse VF
Protomelas taiwan red "higga reef" VF
Metriaclima sp. dolphin manda VF
Nimbochromis linni Luwala VF
Protomelas ornatus "lundo island" VF
Chilotilapia euchilus VF
Metriaclima sp. msobo VF
Petrochromis trevawasae VF
Eretmodus kasanga VF
 
Odlat:
Labeo.treva red top Mcat/OB
Labidochromis caeruleus
Röd zebra
Demasoni

______________________________________________

2012-06-28

Malawiciklider

Aulonocara baenchi "benga" 10cm superfina

Aulonocara röd rubin

Otopharynx lithobates "Zimbabwe rocks"

Likoma pärla

 

Tanganyikaciklider

Cyprichromis leptosoma "Kitumba"

Cyprichromis microlepidotus "bulu point"

Julidochromis ornatus yellow

Tanganicodus irsacae "mabilibili"

Xenotilapia ochrogenys kavalla  VF

 

 

______________________________________

2012-06-01

 

Tanganyikaciklider

 

Petrochromis orthognathus "magara"

Tanganicodus irsacae mabilibili

P. famula orange fin "kigoma"

krabbor

Synodontis petrikols dwarf

Tropheus moorii "musanga" F1 10cm

 

Malawiciklider

Ps. demasoni

C. moorii 10-15cm

 

 

 

 

 

 

_____________________________________________________

2012-05-07

 

Petrochromis trewavasae F1  12-15cm  275kr st Superfina

 ______________________________________

2012-05-04

 

Petrochromis sp. red bulu point F1 10cm 

Petrochromis sp. kazumbe orange (Halembe) små odlade

Tropheus kasakalawe små odlade

 

 ______________________________________

2012-04-26

 

Discus

Golden empereor

Ocean green

Spotted leopard

Snow white

 

 

Malawiciklider

Aulonocara stuartgranti marleri "chipoka"

Aulonocara maylandi

Protomelas taiwan red Higga reef F1

Placidochromis phenochilus whitelip "Mdoka"

 

 

_______________________________________

2012-04-18

Malawiciklider

 

Placidochromis electra    5-8cm

Mylochromis subocularis  10-12cm

Dimidichromis strigatus  12 cm

Dimidichromis compressiceps 7-8cm

Placidochromis sp. blue otter  10cm

Cynotilapia afra "cobue" 4cm

Tropheops sp.chilumba  5-9cm

Otopharynx tetrastigma  6cm

Protomelas virgatus "gome" aka steveni eastern 8-10 cm

Exochromis annagenus 10-12cm

Protomelas chiriwa 5-6 cm

Buccochromis rhoadesii 5-6 cm

 

 

Tanganyikaciklider

 

Julidochromis ornatus yellow

Spathodus erythrodon "kabesi"

Eretmodus cyanostictus "bulu point"

Callochromis melanostigma

Chalinochromis  sp. ndobhoi

Enantiopus kilesa

Tropheus sp. black kiriza VF

 

 

 

___________________________________________________

2012-03-23

 

Malawiciklider

 

Aulonocara ngara "orange flame" VF  
Aulonocara chilumba VF               

Copadichromis mloto Ivory "Lupingu" VF  

Pseudotropheus elongatus "chewere" VF

Cynotilapia afra blue blaze "Mbamba" VF

Cynotilapia afra mbamba yellowblaze "Luwino" VF

Metriaclima sp. 'zebra chilumba' VF

Metriaclima sp. 'zebra chilumba' "Maison reef" VF

Labeotropheus fuelleborni "chipoka" med OB honor  VF

Petrotilapia ruarwe VF

Protomelas taiwan red "Higga reef" VF

Lethrinops red cap "Itungi" VF

Lethrinops albus "kande island"

Metriaclima sp. 'zebra chilumba' "Maison reef" 5-7 cm odlad

S. fryeri classic VF

C. virginalis gold


Tangayikaciklider


Altolamprologus Calvus black VF

Altolamprologus Compressiceps Goldhead Muzi VF

Callochromis macrops "red ndole"

spathodus erythrodon "burundi" VF

Petrotilapia texas flame F1 small

Petrotilapia red bulu F1 small

Tropheus red rainbow "Kasanga" VF

Tropheus sp. Black "Caramba" SO

_________________________________

2012-03-09

 

Malawiciklider

 

Aulonocara maylandi

Aulonocara baenchi

Aulonocara usisya 

Aulonocara cobue 

Aulonocara röd rubin

Labidochromis caureleus

Labidochromis freibergi 

Labidochromis sp. hongi röd

Labetropheus trewavasae okkre 

Metriaclima sp. "zebra gold" charo

Metriaclima zebra Chilumba

Otopharynx decorus VF

Ps. saulosi

Ps. msobo magunga

 

Tanganyikaciklider

 

Mastacembelus ellipsifer VF

Mastacembelus plagiostoma VF

Petrochromis sp. yellow moshi SO

Petrochromis sp. red bulu  F1

Petrochromis sp. texas flame VF

Tropheus kasakalawe

Tropheus sp. black "orange moorii"

 

_________________________________________________

2012-02-24

 

Ps. demasoni

L. caureleus white

Cypho. frontosa seven stripe VF

Copadichromis mloto "ivory head fireline Nsisi" VF

Julidochromis marleri

 Aulonocara haensbaenschi

 

_________________________________________________

2012-01-17

 

Tanganyikaciklider

 

Altolamprologus Compressiceps Ikola  VF

Ctenochromis Horei VF

Cypho. Frontosa Kipili  VF

Eretmodus Cyanostictus Blue spots Zambia VF

Petrochromis sp. red bulu  F1 small 

Tropheus Lufubu VF

Tropheus musanga VF

__________________________________________

2012-01-04

 

Malawiciklider

Aulonocara sg "mdoka"

 

Copadichromis geertsi "Gome"

L. spec hongi

M. sp. zebra gold  "lions cove"

 

Tanganyikaciklider

Tropheus sp muzimu green SO

Petrochromis macrognathus "Nsumbu" F1

C. foai "Sibwesa"

O. nasuta "resha"

_____________________________________________

 

2011-12-14

Malawiciklider

 

L. caureleus "golden" VF

P. virgatus "Gome" VF  "Steveni eastern"

P. steveni "Mlove" VF

M. sp. zebra gold  "lions cove" VF 

C. afra "white top" VF

C. afra "Nkhata bay" VF

C. azureus "Mbenji" VF

 

korallzebra

A. sg marleri "Chipokae"

Ps. acei "White tail"

M. interruptus "chisumulu"

M. aurora

 

Tanganyikaciklider

 

C. macrops "Ndole red"

Callochromis macrops utinta bay "Red eye black"

M. ellipsfer "tanganyika ål" VF

S. multipunctatus VF

__________________________________________________

2011-12-01

Malawiciklider

 

Copadichromis sp elongate

Melanochromis joanjohnsonae "Likoma pärla"

Aulonocara firefish 
 
Aulonocara SG "mdoka"
 
Copadichromis azureus
 
Placidochromis electra
 
L. trewavasae "ochre"
 
Ps. elongatus "chewere"
 
Ps. elongatus "micasilior"
 
 
Tanganyikaciklider
 
 
Julidochromis ornatus yellow
 
L. mustax
 
tanganyikasnäckor
 
 

 

 

________________________________________________

2011-10-28

 

Koraller

 

Catalaphyllia jardinei

Blastomussa merleti

Acanthophyllia deshayesiana

Plerogyra sinuosa

Trachyphyllia geoffroyi

Plesiastre

______________________________

 

2011-10-15

 

Malawiciklider

 

Metriaclima zebra red top Lundo Island VF

Protomelas Fenestratus Yellow Chin Pombo Rocks VF

Pseudotropheus Demasoni VF

Pseudotropheus Kingsizei Lupingu

 

Tanganyikaciklider

Tropheus Kasakalawe VF

Tropheus duboisi Maswa VF

Petrochromis kazumbe halembe VF

 

_______________________________________

2011-10-11

 

Malawiciklider

Aulonocara jacobfreibergi "Cape Maclear"

Aulonocara stuartgranti "Chitimba bay"

Cynotilapia afra "Jalo"

Protomelas sp. mbenji thicklip

Otopharynx sp. spot sani

Petrotilapia sp. yellow ventral "Chisumulu"

Protomelas virgatus "Gome"

Protomelas fenestratus Tiger Nkanda

Metriaclima estherae BLÅ HANAR

Metriaclima fainzilberi red top yellow chin Lundo

S. fryeri    Vild formen 

 

Protomelas virgatus Lupingu VF

Metriaclima sp. "zebra chilumba" VF

Metriaclima emmiltos "Mphanga Rocks" VF

Metriaclima zebra dwarf Manda  MC/OB  1+5 VF  RARE

 

Tanganyikaciklider

Cyathopharynx furcifer "Magara" medium

Cyphotilapia frontosa "Blue Moba" small

Cyphotilapia frontosa "Bluye Mpimbwe" small

Cyphotilapia frontosa "Blue Zaire" small

Lamprologus kungweensis medium

Tropheus muzumi green "sjöodlad" small

 

Altolamprologus calvus "white" VF RARE

Plathythelpusa spec. Tanganyika krabbba VF

 

 

 

____________________________________________

2011-09-30

 

Malawiciklider

Cynotilapia afra dwarf Chimate VF

Metriaclima sp. Blue Dolphin "Manda" VF

Metriaclima yellow belly Pombo Rocks VF

Pseudotropheus Red Top Ndumbi VF

Tropheops Oliv Magunga VF

Labidochromis caeruleus Blue&Whitte "Thumbi West" VF

Iodotropheus sprengerae

Ps. demasoni

Ps. saulosi

 

Tanganyikaciklider

Tropheus duboisi Maswa

Neolamprologus leleupi

 

 

 

___________________________________________

2011-09-02

 

Malawiciklider

Aulonocara mamaela  VF

Aulonocara stuartgranti "Undu reef"  VF

L. trewavasae Black Top "Higga reef" med OB honor VF

L. trewavasae Red stripe "Manda"  VF

Cynotilapia afra "Hai reef"  VF

Cynotilapia afra "Jalo"

Cynotilapia afra "Likoma"

Copadichromis Mloto "Lupingu" VF

Protomelas Taiwan Reef VF

Metriaclima callainos Bright blue VF

 

Tanganyikaciklider

Petrochromis sp. "red bulu" Odlade 10-15 cm

Petrochromis Texas Flame VF

Tropheus spec black körsbär "Bulu point" VF

A. calvus Black Congo 4-5 cm

 

 

____________________________________

2011-08-06

 

Tropheus spec black. "Ikola" 10cm SO, Breda fina band. Supergrupp

 

_______________________________

2011-07-10

 

Malawiciklider

Aulonocara maisoni

Aulonocara haensbeanchi

C. afra "Likoma" White Top

C. afra "Hai Reef"

L. spec hongi "red"

 

Tanganyika

O. boops Neonstripe

lobochilotes labiatus små odlade

 

_________________________________________________

2011-07-02

 

Tanganyikaciklider

P. sp yellow moshi "Sibwesa" VF

P. orthognathus "ikola" VF

P. macrognatus "Nsumbu" VF

P. macrognatus "Katumbi point" VF

P. red fin longola VF

Tropheus moorii "Katoto" VF

 

 

__________________________________________

2011-06-15

 

Malawiciklider

P. phenochilus "Mdoka"

Nimbochromis linni

Copadichromis spec elongate "Luwala"

Protomelas marginatus blue "Mdoka"

Cynotilapia afra "Cobue"

Melanochromis joanjohnsonae

 

Tanganyikaciklider

Petrochromis spec "red bulu"  8-14cm

Petrochromis texas ubwari F1 small

  ________________________________________

2011-06-04

 

Tanganyikaciklider

 Petrochromis macrognathus "katumbi point" SOLD!!

Petrochromis yellow moshi "Sibwesa"

Tropheus moorii "ilangi" F1 4cm

____________________________________________

2011-05-12

 

Discus från Tony Tan  6-8cm

 

Tanganyikaciklider

Petrochromis macrognathus "Sumbu" VF

 

Malawiciklider

L . spec hongi

M. interuptus

A. jacobfreibergi eureka

A. kandeense

Otopharynx domwe Reef

Protomelas ornatus Masinje

 

 

_____________________________________________

2011-04-21

 

Tropheus moorii "mupulungu" VF

A. calvus Black VF

A. compressiceps "Gold Head" VF

Tanganicodus irsacae "Kigoma" VF

Metriaclima sp. "msobo" Magunga VF

 

_______________________________________________

2011-04-19

 

Xenotilapia papilio "Tembwe II"

krabbor från Tanganyika

_______________________________________________

2011-04-01

 

Tanganyika

Petrochromis trewavasae VF Superfina

 

Malawiciklider

M. zebra red top "Nakatenga" VF

M. callainos VF

Petrotilapia ruarwe 1+2 VF

Tropheops tropheops Makokola OB "crocodile rocks"

A. chipokae

M. barlowi VF

C. afra "Chewere"

 

_________________________________

2011-03-25

 

Koraller

Acanthopyllia

Blastomussa

Cynarina

Trachophyllia

Anemoer

 

Discus

Blue diamond

Pigeon blood

Blå turkos

Marlboro red whiteface

 

__________________________________________

2011-03-18

 

Tanganyikaciklider

Petrochromis famula "Kambwimba" VF

Petrochromis trewavasae F1 3-5 cm

Tropheus moorii "Kambwimba" F1 4-6cm

 

__________________________________________

2011-02-15

 

Apistogramma agassizi "fire-red"

Hyphessonbrycon pulcher "Bolivia-orange"

Platy RIO GRIJALVA/MEXICO

Rasbora Lacrimula vf  "Sunshine rasbora"

Uaru fernandezyepezi

Xiphophorus "Montezumas Hoja Calo"

Xiphophorus multilineatus

Xiphophorus nezahualcoyotl "northern mountain"

 

______________________________________

2011-02-09 

 

Tanganyikaciklider

Petrochromis famula "Blue rainbow"  VF

Tropheus moorii "Ilangi" VF

Trophues spec red "Lupota" SO

______________________________________

2011-02-03

SPS fraggar

Vi har fått in en sändning på ca 200 fraggar.

_______________________________________

2011-01-29

 

Tanganyikaciklider

Petrochromis sp. texas flame från kongo  VF

Petrochromis sp. yellow moshi "Sibwesa"  VF

Tropheus sp. black ikola  VF

Tropheus moorii Redrainbow "Kasanga"  VF

 

_________________________________________

2011-01-20

 

Discus

Discus Pigeon Red Tiger 8cm

Discus olika sorter 6cm

 

 

Saltfisk

Zebrasoma Flavescens

Forcipiger Flavissimus

Centropyge Flavicauda

Dascyllus Aruanus

Chelmon Rostratus

Hippocampus Kuda (Cites nr FR 09-068-10783-1)

Pterapogon Kauderni (Banggai kardinal)

Drakfisk- Volitan

Sjöborrar (Diadema och Tuxedo)

 

 

Koraller

Duncanopsammia Axifugia (Cites nr 109596)

Catalaphyllia Vert Pointe Rose (Cites nr 418877/01)

 

____________________________________________

2010-01-13

 

En sändning koraller landade i våra burkar.

____________________________________________

2011-1-03

Tropheus kiriza 10cm

____________________________________________

2010-12-29

 

Tanganyikaciklider

Tropheus moorii "Kasakalawe" SO Mycket fina

Tropheus moorii "Murago" SO Mycket fina

Tropheus spec black "Ikola" SO  Fina band

Petrochromis famula SO

Neolamprologus tretocephalus VF

 

Malawiciklider

Aulonocara Usisya VF

L. fuelleborni "Chipokae" VF

L. fuelleborni Red Top "Makanjila"  VF

Protomelas steveni "Kanchenza" VF  Superfina

Ps. saulosi VF

Lethrinops albus "Kande Iland"

Lethrinops red cap

M. lombardoi
 

___________________________________________

2010-12-02

 

Blandat

Micropoecilla parae melanzona RED

Micropoecilla branneri wild

Platy RIO GRIJALVA/ Mexico

Uaru fernandezyepezi, 4-6 cm

 

___________________________________________

2010-12-01
 

 

Malawiciklider

Aulonocara stuartgranti (Chilumba)

Fírefish Vuxna Utfärgade

Placidochromis electra "Fort Maguire"

Placidochromis milomo red

Placidochromis phenochilus Gissel

Protomelas taeniolatus "Mbenji"

Pseudotropheus aurora

S. Fryeri Iceberg Vuxna Utfärgade

Aulonocara OB

 

VF

Aulonocara sp. Iwanda

Copadichromis mloto Ivory Lupingu - riktigt snygga

Labidochromis spec. Hongi

Metriaclima callainos

Metriaclima pulpican "kingsizei Likoma"

Pseudotropheus saulosi

Pseudotropheus sp. "elongatus ornatus"

Protomelas sp. fire blue Lupingo


 

Tanganyikaciklider

Altolamprologus calvus, black Zaire

Lamprologus multifasciatus

Mastacembalus plagistomus   VF